KERATOKONUS

Keratokonus Nedir?
Keratokonus gözün kornea denilen öndeki saydam tabakasının incelmesi ve sivrileşmesidir. Korneadaki sivrileşme düzensiz astigmat ve miyopa neden olarak görmeyi bozar. Keratokonus hastalarında bulanık görme, çift görme, ışık saçılması, gece araba kullanma zorluğu (özellikle araba farlarındaki yansımalar nedeniyle), baş ağrısı gibi şikayetler oluşur.

Nedeni tam belli değildir ama genetik yatkınlık, gözü kaşıma gibi mekanik etkiler hastalığın gelişmesinde önemlidir. Ülkemizde alerjik göz rahatsızlığının dolayısıyla göz kaşımanın sık olması nedeniyle keratokonus diğer ülkelere göre daha sık görülür.

Keratokonus genellikle ergenlik döneminde başlar ve 30’lu yaşlara kadar ilerler. Hastalık bulanık görme şikayeti ile başlar. Göz bozukluğu hızlı ilerlediğinden hasta sık sık gözlük değiştirir. Bir müddet sonra hastalar gözlükle de net görememeye başlar. Keratokonusun kesin teşhisi topografi ile konur.

Keratokonus tedavileri nelerdir?
Keratokonus tedavisini 2 kategoride incelemek gerekir.

1. Hastalığı Durduran Tedaviler:

  • Crosslinking (çapraz bağlama)

2. Görmeyi Düzelten Tedaviler:

  • Gözlük
  • Yumuşak kontakt lens
  • Sert kontakt lensler (Korneal sert lensler, Hibrit sert lensler, Skleral lensler)
  • Topografi kılavuzlu excimer lazer (Topolazer)
  • Korneal halkalar
  • Kornea nakli

Crosslinking (Çapraz Bağlama)
Keratokonus hastalarında zayıflamış korneayı güçlendirip hastalığı durdurmayı amaçlar. Hastalığı durdurabilen tek tedavidir.

Crosslinking tedavisinde önce korneanın yüzeysel hücre tabakası kaldırılır. Ardından 30 dk riboflavin damlası damlatılarak 30 dakika ultraviyole A ışığı uygulanır. İşlem sonunda kontakt lens takılır ve 5. gün bu lens geri alınır.

Crosslinking sonrası hastada 2 gün batma, sulanma, ışık hassasiyeti ve yaklaşık 1 ay kadar süren hafif bulanık görme olur.

Gözlük
Erken evredeki keratokonus hastaları gözlük ile iyi görebilirler. Ancak unutmamak gerekir ki crosslinking dışında, gözlük dahil hiçbir tedavi hastalığı durdurmaz. Bu nedenle hastalığın durmuş olduğundan mutlaka emin olunmalıdır.

Yumuşak Kontakt Lensler
Gözlükle iyi görebilen ama gözlük kullanmak istemeyen keratokonus hastaları yumuşak lens kullanabilirler. Ama unutmamak gerekir ki keratokonusun ilerlemesinde mekanik travmaların önemi vardır ve yumuşak lensin kendisi, takıp çıkarması tramvaya neden olabilir.

Sert Kontakt Lensler
Orta ve ileri evre keratokonusta en kaliteli görme sert lenslerle sağlanır. Keratokonusun durumuna göre korneal sert lens, hibrit lens ve skleral lens reçete edilir. Sert lenslerin en büyük dezavantajı lens ayarlamanın zor olması ve lense alışma zorluğudur. Bu nedenle lens ayarlayacak hekim kornea ve keratokonus konusunda tecrübeli olmalı ve göz merkezinde tüm lens deneme setleri bulunmalıdır.

Topografi Kılavuzlu Excimer Lazer (Topolazer)
Geçmişte keratokonus hastalarına excimer lazer (göz çizdirme) uygulanamazdı. Ama crosslinking tedavisinin başlamasıyla artık keratokonus hastalarına crosslinking ile beraber excimer lazer uygulanabilmektedir. Ancak bu excimer lazer standart prosedür olmamalıdır. Çünkü standart excimer lazer sağlıklı korneaya uygulanır. Oysa keratokonus hastalarının korneası normal değildir. Keratokonus hastalarına excimer lazer yapılacaksa mutlaka topografi kılavuzlu yapılmalıdır. Böylece lazerle sadece numara düşürülmez, aynı zamanda keratokonusa bağlı korneal düzensizlik de azaltılarak görme kalitesi artırılır. Bu özellikli tedavinin uygulanabilmesi keratokonus konusunda tecrübeli bir hekim ve üst düzey excimer lazer cihazı ile mümkündür.

Korneal Halkalar
Korneal halkalar kornea içine yerleştirilen camsı maddelerdir. Korneal halka takılmasındaki amaç keratokonusta düzensizleşmiş korneayı daha düzenli hale getirerek, astigmatı azaltmaktır. Erken ve orta evre keratokonusta kullanılır. Günümüzde korneal halkalar lazer ile takıldığından halkaya bağlı yan etkiler çok azalmıştır. En önemli dezavantajı bazı hastalarda görülebilen gece ışık saçılmasıdır. Korneal halka tedavisinin en önemli avantajı ise geri dönüşümlü olmasıdır.

Kornea Nakli
Diğer yöntemlerle görmesi artmayan ileri evre keratokonus hastalarında son çare kornea naklidir. Kornea naklinin başarısı oldukça yüksektir. Özellikle tecrübeli bir hekim tarafından yapılacak yarım kat kornea naklinin (DALK) başarısı çok yüksektir.

Göz sağlığınızı önemsiyoruz

Pek çok göz hastalığının tedavisinde başarı şansının erken teşhise bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Hemen şimdi randevu alın, sağlığınızı ertelemeyin. 

HASTA YORUMLARI

Mutlu Hastalarımız

Türkiye'nin dört bir yanından gelip sağlığına kavuşan mutlu hastalarımızdan gelen mesajlardan bazıları.

* Hastalarımızın bize yazılı olarak ilettikleri mesajlardır. Kanun gereği, fotoğrafları ve kişisel bilgileri gizlenmiştir.

İletişim Bilgilerimiz

Adres

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

Randevu

0352 332 11 38

Instagram

idealgoz

BİZE YAZIN

Aklınızda soru kalmasın. Bize danışın.

İLETİŞİM

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A, Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • P.tesi - Cuma09.00 - 17.00
  • Cumartesi09.00 - 17.00
  • PazarKapalı