GÖZ SULANMASI

Göz Sulanması Nedir? 
Göz sulanması basit gibi görünen ama hayatı zorlaştıran bir hastalıktır. Sulanan bir gözün en önemli belirtisi bulanık görmedir. Suyun altında gözlerimizi açtığımızda net göremiyorsak sulanan bir gözle etrafımıza baktığımızda net görmemiz mümkün değildir. Bunun dışında kirpiklerin birbirine yapışması, çapaklanma olması, gözde kızarıklık gibi bir semptomlara yol açabilmektedir.

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir?
Hayatı zorlaştıran bu durumun iki mekanizması vardır. Ya gözyaşı aşırı üretildiğinden gözümüz sulanıyordu ya da gözyaşının drenajında tıkanıklık vardır. Enfeksiyöz durumlar, alerjik hadiseler, göze yabancı cisim kaçması, göz kapağı bozuklukları, doğumsal göz tansiyonu hastalığı (glokom), doğumsal ya da kazanılmış gözyaşı kanal tıkanıklıkları gibi birçok durum göz sulanmasının nedeni olabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde göz sulanmasının en sık nedeni doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığıdır.

Göz Sulanması Nasıl Tedavi Edilir?
Öncelikle hekiminiz tarafından göz sulanmasının sebebi tespit edilmelidir. Eğer gözünüze bir yabancı cisim kaçtıysa bunun çıkarılması, enfeksiyöz veya alerjik bir durum varsa bunun tedavi edilmesi, göz yüzeyiyle temas halinde bulunan kirpik varsa bunun ortadan kaldırılması gereklidir. Eğer kanal tıkanıklığı varsa doğru cerrahi yöntemler belirlenerek operasyon planlanmalıdır.

Doğuştan Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı
Gözyaşı kanalının alt ucunun tıkanık olması nedeniyle doğumu takip eden ilk haftalarda bebeklerin bir veya iki gözünde aşırı şekilde sulanma ve çapaklanma olmasıyla karşımıza çıkar. Erken dönemde gözyaşı kesesi üzerine yapılan doğru masajla tıkanıklıkların birçoğu açılabilmektedir. Bir yaşına kadar açılmayan tıkanıklıkların tek tedavisi sondalama işlemidir. Sondalama işleminde bu işlem için dizayn edilmiş olan tel çubuklarla gözyaşı kanalına girilerek alt kanaldaki tıkanıklık açılmaya çalışılır. İşlem %95 başarılı olur. Başarısız olunan durumlarda işlem tekrarlanabilir, yine başarısız olunursa gözyaşı kanalına geçici olarak silikon tüp yerleştirilerek kanal açılır.

Erişkinlerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı
Erişkinlerdeki bu tıkanıklığın çoğunlukla nedeni belli değildir. Kadınlarda sık görülür. Tıkanıklık olan tarafta sulanma ve çapaklanmaya ek olarak gözün alt iç kısmında şişlik ve kızarıklık görülür. Bu hastalarda antibiyotikli damlalar sadece çapaklanmayı önleyecektir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir. Gözyaşı kesesinden buruna oluşturulan yeni bir kanalla tıkanıklık giderilir. Bu ameliyat ya cillten yapılan bir kesi ile (eksternal dakriosistorinostomi) ya da burun içinden girilerek endoskopik olarak yapılabilir.

Başvurduğunuz hekimin oküloplastik cerrahi tecrübesi olması bu ameliyatların daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Göz sulanması

Göz sağlığınızı önemsiyoruz

Pek çok göz hastalığının tedavisinde başarı şansının erken teşhise bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Hemen şimdi randevu alın, sağlığınızı ertelemeyin. 

HASTA YORUMLARI

Mutlu Hastalarımız

Türkiye'nin dört bir yanından gelip sağlığına kavuşan mutlu hastalarımızdan gelen mesajlardan bazıları.

* Hastalarımızın bize yazılı olarak ilettikleri mesajlardır. Kanun gereği, fotoğrafları ve kişisel bilgileri gizlenmiştir.

İletişim Bilgilerimiz

Adres

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

Randevu

0352 332 11 38

Instagram

idealgoz

BİZE YAZIN

Aklınızda soru kalmasın. Bize danışın.

İLETİŞİM

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A, Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • P.tesi - Cuma09.00 - 17.00
  • Cumartesi09.00 - 17.00
  • PazarKapalı