GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?
İnsanların estetik görünümü göz çevresi ile direkt ilişkilidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte üst kapaklarının sarkması ve alt göz kapaklarının torbalanması kişilerde hoş olmayan bir estetik görünüme yol açar. Estetik görünüm dışında sarkmış üst kapakların gözün önünü kapatması nedeniyle fonksiyonel sorunlara da yol açabilir. Blefaroplasti adını verdiğimiz estetik göz kapağı ameliyatı ile sarkmış olan deri dokusu alınarak ve eğer varsa fıtıklaşmış yağ kitlesi çıkarılarak kişiye hem güzel görünüm kazandırılır hem de fonksiyonel bir görüş sağlanır.

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Yaş Aralığı Nedir?
Blefaroplasti ameliyatı için bir yaş aralığı belirtmek aslında çok zordur. Ancak, fizyolojik olarak alt ve üst kapaklarında sarkma ve torbalanma genellikle 35 yaş üzerinde başlar. Nadiren daha genç yaşta kişilere uygulanmakla birlikte; sıklıkla 35 yaş üzeri kişilere önermekteyiz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?
Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılacaksa bu süre 45 dakikayı geçmez. İyi bir sonuç için iyi bir planlama şarttır. Hastaya anestezi yapılmadan önce çıkarılacak deri miktarı çizimler ile belirlenir. Anestezi yapılıp sarkmış deri çıkarılır. Eğer göz kapağı altında kalan yağ yastıkları fıtıklaştıysa uygun müdahale ile çıkarılır.

Ameliyat sadece alt göz kapağına uygulanacak ise hasta ve hekimin tercihine göre lokal anestezi ya da genel anestezi tercih edilebilir. Alt göz kapağı ameliyatı iki türlü yapılabilir. Alt kapağında fazla deri kıvrımı olan hastalarımızda kirpiklerin hemen alt hizasından yapılan bir kesi ile transkutanöz dediğimiz cilt yaklaşımlı yapılabilirken; alt kapağında torbalanması fazla olan hastalarımızda ise transkonjonktival dediğimiz dikişsiz bir şekilde göz kapağı iç yüzünden yapılabilir. Alt göz kapağı estetiği yapılacak işlemlere bağlı olarak yaklaşık bir buçuk saat sürer.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?
Göz kapağı estetiğinde (blefaroplasti) genellikle belirgin bir iz kalmaz. Göz kapağı estetiğinde oluşturulan kesiler oldukça üst kapakta kapak kıvrımına alt kapakta ise kirpik dibine saklanabilen izlerdir. Bu nedenle ameliyat sonrasında belirgin bir iz kalmaz sadece sadece çok yakından bakıldığında görülebilirler.

Göz Kapağı Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?
Ameliyat sonrasında göz çevrenizde hassasiyet ve rahatsızlık olabilir. İlk günler morluk ve şişlik olabilir. Şişme ve morarmayı azaltmak için ilk iki gün hastalarımızın başı yüksekte yatması ve ameliyat alanına soğuk kompres uygulaması önemlidir. Birkaç ay sonra göz çevrenizden ameliyat olduğunuzu kimsenin anlamayacağı kadar doğal bir görünüm olacaktır.

Göz Kapak Düşüklüğü Ameliyatı Kimler Tarafından Yapılır?
Göz hekimleri ve plastik cerrahlar tarafından bu operasyonlar gerçekleştirilebilir. Ancak bu ameliyatın sadece bir kozmetik ameliyat olmadığı düşünülürse, göz ve görme sağlığını korumak adına kendisini okuloplastik cerrahi alanda geliştirmiş göz hekimleri tarafından uygulanması daha doğru olacaktır.

Göz kapağı estetiği

Göz sağlığınızı önemsiyoruz

Pek çok göz hastalığının tedavisinde başarı şansının erken teşhise bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Hemen şimdi randevu alın, sağlığınızı ertelemeyin. 

HASTA YORUMLARI

Mutlu Hastalarımız

Türkiye'nin dört bir yanından gelip sağlığına kavuşan mutlu hastalarımızdan gelen mesajlardan bazıları.

* Hastalarımızın bize yazılı olarak ilettikleri mesajlardır. Kanun gereği, fotoğrafları ve kişisel bilgileri gizlenmiştir.

İletişim Bilgilerimiz

Adres

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

Randevu

0352 332 11 38

Instagram

idealgoz

BİZE YAZIN

Aklınızda soru kalmasın. Bize danışın.

İLETİŞİM

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A, Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • P.tesi - Cuma09.00 - 17.00
  • Cumartesi09.00 - 17.00
  • PazarKapalı