GÖZ BOZUKLUKLARI (KIRMA KUSURLARI)

Miyop, hipermetrop ve astigmat olmak üzere 3 çeşit göz bozukluğu vardır.

1. MİYOP

Miyop Nedir?
Gözün ışık kırıcı özelliğinin normalden fazla olmasıdır. Uzak görme sorununa neden olur. Toplumda en sık görülen göz bozukluğudur.

Miyop Neden Oluşur?
Miyopun kesin nedeni belli değildir. Genetik ve yapısal özellikler miyopa yatkınlık oluşturur. Günümüzde artan dijital alet kullanımı daha çok kişide miyop gelişmesine ve miyop olan kişilerin de numaralarının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle gelecekte miyopun daha da fazla görüleceği düşünülmektedir.

Kaç Çeşit Miyop Vardır?
Üç çeşit miyop vardır:

1. Basit (Düşük Derece) Miyop: Miyop 3.0 numara altındadır.
2. Orta Derece Miyop: Miyop 3.0-6.0 numara arasındadır.
3. Yüksek (Dejeneratif) Miyop: Miyop 6.0 numara üstündedir ve gözün sinir tabakasında (retina tabakası) incelme vardır.

Miyopun Belirtileri Nelerdir?

 • Uzak cisimleri bulanık görme
 • Gözleri kısarak bakma
 • Işıkların saçılmasına bağlı gece araba kullanırken zorlanma
 • Baş ağrısı, gözlerde yorgunluk

Miyop İlerler mi?
Doğuştan miyop görülmesi nadirdir. Miyop genellikle çocuklukta, okul döneminde başlar ve yirmili yaşlara kadar ilerler. Toplumdaki “numara artışı 18 yaşında durur” bilgisi tümüyle doğru değildir. Yirmi yaşından sonra da miyopun artmaya devam etmesi anormal bir durum değildir.

Miyopun ilerleyişini durduran kesin bir tedavi mevcut değildir. Ancak çocuklarımızın telefon, tablet gibi dijital cihazlara daha az bakmalarını sağlamak ve güneş ışığında daha çok zaman geçirmelerini sağlamak miyop ilerleyişini yavaşlatacaktır.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?
Günümüz teknolojisi miyopun tedavisi için birçok alternatif yöntem sunmuştur. İlk tedavi alternatifi gözlüktür. Gözlük kullanmak istemeyen hastalar için lens ya da lazer düşünülür. Gözlük ya da lens astigmatın numarasını düşürmez ve yükselmesini engellemez. Kesin çözüm lazerdir. Uzun yıllar excimer lazer (göz çizdirme) ile düzeltilen miyop artık son nesil lazer olan SMILE lazer ile düzeltilmektedir. Lazerle düzeltilemeyecek derecede yüksek miyopu olan kişilere göz içi mercekleri yerleştirilmektedir.

Göz bozuklukları
Göz bozuklukları hipermetrop

2. HİPERMETROP

Hipermetrop Nedir?
Gözün kırıcılığının normalden daha az olmasına hipermetrop denir. Yaygın olarak bilindiğinin aksine hipermetrop daha çok uzak görme sorununa neden olur. Çünkü yakına bakarken gözün uyum mekanizması hipermetropun numarasını düşürür. Ama kişinin yaşı ilerledikçe uyum mekanizması zayıflar ve hipermetrop yakın görmeyi de bozar hale gelir.

Hipermetrop Neden Oluşur?
Diğer göz bozukluklarında olduğu gibi hipermetropun da kesin nedeni belli değildir ve genetik yatkınlık önemlidir. Aslında bebeklerin önemli bir kısmı hipermetrop olarak doğar. İki yaşına kadar hipermetropun önemli bir kısmı kaybolur. Kaybolmayan çocuklar hipermetrop kalır. Ayrıca kırk yaşından sonra gözün kırıcılığı düştüğünden kişilerde hipermetropa bir eğilim oluşur.

Gizli Hipermetrop Nedir?
Gözün uyum mekanizması ile düşürülen hipermetropa gizli hipermetrop denir. Normal ölçümlerde çıkmaz. Ancak damlalı ölçümle ortaya çıkar. Hipermetropun derecesine ve kişinin uyum yeteneğine göre farklı şikayetlere neden olur. Özellikle yakın mesafe çalışmalarını olumsuz etkiler. Bazı kişilerde hiçbir şikayete neden olmazken bazı kişilerde 5 dk okuma sonrası ciddi baş ağrısı yapar.

Hipermetropun Belirtileri Nelerdir?
Hipermetropun belirti vermesi için gözün uyum mekanizmasının hipermetropun üstesinden gelememesi gerekir. Eğer uyum mekanizması hipermetropu düşüremiyorsa;

 • Uzak cisimleri bulanık görme
 • Yakın mesafede okuyamama
 • Okuma sırasında gözlerde ağrı, yorulma, sulanma, baş ağrısı

Hipermetrop İlerler mi?
Çocukluk çağındaki hipermetrop genellikle ilerlemez, hatta bazı çocuklarda düşer. Kırk yaşından sonra oluşan hipermetrop ise yaşla birlikte artabilir.

Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?
Göz bozukluklarında en sık başvurulan düzeltme yöntemi gözlüktür. Gözlük kullanmak istemeyen hastalar için lens ya da lazer düşünülür. Gözlük ya da lens astigmatın numarasını düşürmez ve yükselmesini engellemez. Excimer lazer (göz çizdirme) ile hipermetrop numaralarını düzeltmek mümkündür. Özellikle 45 yaş üstü kişilerde diğer alternatif tedavi akıllı mercekler (trifokal=üç odaklı) ile hem uzak hem de yakın sorununun düzeltilmesidir.

3. ASTİGMAT

Astigmat Nedir?
Normalde gözün ışık kırıcı özelliği her bölgesinde aynı olmalıdır. Eğer ışık kırıcı özelliği bölgeler arasında farklılık gösteriyorsa astigmat oluşur. Asıl uzak görme sorunu yapar ama yakın görüşü de etkiler. 

Astigmat Neden Oluşur?
Astigmatın kesin nedeni belli değildir. Genetik özellikler, yapısal özellikler ve uzun süreli yakın çalışma, dijital aletler gibi çevresel faktörler astigmatın gelişiminde etkilidir. Ayrıca keratokonus özellikle ergenlik döneminde başlayan astigmatın önemli bir nedenidir.

Kaç Çeşit Astigmat Vardır?
Farklı astigmat türleri vardır:

1. Miyop-Astigmat: Miyop ve astigmatın birlikte olma durumudur.
2. Hipermetrop-Astigmat: Hipermetrop ve astigmatın birlikte olması durumudur.
3. Miks (Karışık Astigmat): Hipermetrop ve miyop astigmatın birlikte bulunmasıdır.
4. Düzenli Astigmat: Gözlükle görme problemleri düzeltilebilir.
5. Düzensiz Astigmat: Gözlükle görme problemleri düzeltilemez.

Astigmatın Belirtileri Nelerdir?
Astigmatın belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde küçük numaralı astigmat birçok soruna neden olabiliyorken, bazı kişiler yüksek numaralı astigmatlarının farkında bile değillerdir.

 • Uzak cisimleri bulanık görme ya da yanlarında gölgesini görme
 • Gözleri kısarak bakma
 • Işıkların saçılmasına bağlı gece araba kullanırken zorlanma
 • Uzun süreli kitap okuma / bilgisayara bakma gibi durumlarda baş ağrısı, gözlerde yorgunluk

Astigmat İlerler mi?
Doğuştan gelen astigmatlar genellikle ilerlemez, hatta zamanla düşebilir. Sonradan oluşan astigmatlar çocukların gelişme döneminde bir miktar ilerleyebilir. Ama astigmatın ilerleme olasılığı miyopa göre çok daha düşüktür.

Miyopun ilerleyişini durduran kesin bir tedavi mevcut değildir. Ancak çocuklarımızın telefon, tablet gibi dijital cihazlara daha az bakmalarını sağlamak ve güneş ışığında daha çok zaman geçirmelerini sağlamak miyop ilerleyişini yavaşlatacaktır.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?
İlk tedavi seçeneği gözlüktür. Gözlük kullanmak istemeyen hastalar için lens ya da lazer düşünülür. Gözlük ya da lens astigmatın numarasını düşürmez ve yükselmesini engellemez. Kesin çözüm lazerdir. Uzun yıllar excimer lazer (göz çizdirme) ile düzeltilen astigmat artık son nesil lazer olan SMILE lazer ile düzeltilmektedir. Astigmatı düzeltecek diğer alternatif tedavi göz içi mercekleri olup özellikle 45 yaş üzeri hastalarda kullanılır.

Göz bozuklukları astigmat

Göz sağlığınızı önemsiyoruz

Pek çok göz hastalığının tedavisinde başarı şansının erken teşhise bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Hemen şimdi randevu alın, sağlığınızı ertelemeyin. 

HASTA YORUMLARI

Mutlu Hastalarımız

Türkiye'nin dört bir yanından gelip sağlığına kavuşan mutlu hastalarımızdan gelen mesajlardan bazıları.

* Hastalarımızın bize yazılı olarak ilettikleri mesajlardır. Kanun gereği, fotoğrafları ve kişisel bilgileri gizlenmiştir.

İletişim Bilgilerimiz

Adres

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

Randevu

0352 332 11 38

Instagram

idealgoz

BİZE YAZIN

Aklınızda soru kalmasın. Bize danışın.

İLETİŞİM

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A, Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
 • P.tesi - Cuma09.00 - 17.00
 • Cumartesi09.00 - 17.00
 • PazarKapalı