GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ (PİTOZİS)

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?
Hem fonksiyonel hem de estetik açıdan göz kapaklarının durumu çok önemlidir. Göz kapakları sayesinde gözümüz dış etkenlerden korunmaktadır, bundan dolayı göz kapaklarının sağlığı gözümüz için çok önemlidir. Göz kapağının normalden düşük olduğu durumları pitozis olarak tanımlamaktayız. Sıklıkla tek taraflı görülmekle birlikte iki taraflı da olabilmektedir. Pitozis her yaşta görülebilir, ancak ileri yaşlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?
Göz kapağı düşüklüğü doğuştan var olabileceği gibi ilerleyen yaşa bağlı olarak da gelişebilir. Uzun süreli kontakt lens kullanımı, travma sonrası, üst göz kapağında oluşan kitleler pitozisin nedenlerindendir. Ayrıca nörolojik kaynaklı, kas hastalıkları kaynaklı pitozis de gelişebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?
Genellikle aynaya veya fotoğraflara baktığımızda gördüğümüz asimetri ile fark ederiz. Bir gözümüzü daha kısık, diğer gözümüzü daha büyük olarak algılarız. Eğer göz kapağı düşüklüğü iki taraflı ise uykusuz, depresif, mutsuz bir görünüme neden olmaktadır. Ayrıca göz kapağı düşüklüğümüz çok fazla ise kaş ve alın kaslarımız gözümüzü daha yukarıya kaldırmaya çalışır bu durum kişide baş ağrısına neden olacaktır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Görmeyi Engeller mi?
Düşüklük miktarına bağlı olarak görme seviyesi ve kalitesinde mutlaka etkilenme olmaktadır. Görüntülerin kontrastı ve renklerin parlaklığı azalabileceği gibi, göz kapağı iyice düştüğünde görme tamamen bile kaybolabilmektedir. Göz kapağın çok düşük olduğu durumlarda hastalarımız eliyle göz kapağını kaldırarak ancak görmesini sağlayabilmektedirler.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi
Pitozisin günümüzdeki tek tedavi seçeneği cerrahidir. Göz kapağı fonksiyon bozukluğuna yol açmayacak şekilde ve estetik olarak kabul edilebilir sonuç verecek yöntemler planlanmalıdır. Genellikle göz kapağını kaldıran levator kasına yönelik cerrahi planlanır. Bu kasın çalışma seviyesi cerrahi yöntemi belirler. Yeterli kas fonkskiyonu var ise levator rezeksiyonu dediğimiz kası güçlendirecek bir işlem uygulanır. Kas fonksiyonunun çok zayıf olduğu durumlarda ise askılama ameliyatı ile göz kapakları alın kasına asılarak göz kapağının kaldırılması sağlanır.

Göz kapağı düşüklüğü
doğuştan göz kapağı düşüklüğü

Doğuştan Göz Kapağı Düşüklüğü
Doğumsal ya da konjeital pitozis olarak adlandırdığımız bu durum; bebeğin göz kapağını kaldıran levator kasının ana rahmindeyken gelişmemesi nedeniyle oluşur. Doğumsal göz kapağı düşüklüğünün en önemli yönü bebeklerde göz tembelliğine yol açabilme ihtimalidir. Bundan dolayı göz kapağı düşüklüğü olan bebekler iyi muayene edilmelidir. Eğer göz kapağı göz bebeğini tamamen kapattı ise yani görme aksı tamamen kapalı ise tedavisi acildir. Eğer görme aksı açık ise 6 aylık muayene aralıkları ile takip edilerek 2-4 yaş arası ameliyat edilmesi en uygunudur.

Ameliyat Yöntemleri ve Anestezi Şekli Nelerdir?
Pitozis ameliyatları üç şekilde gerçekleştirilir. Birinci yöntem cilt yaklaşımlı olan yöntemdir. Bu yöntemde cilt üzerinde kapak kıvrımına uzanan bir kesi ile levator kasına ulaşılarak bu kas güçlendirilir. İkinci yöntem göz kapağının iç yüzeyinden yapılan yöntemdir. Bu yöntemde cilt üzerinde herhangi bir kesi bulunmaz, bu ameliyata dikişsiz pitozis ameliyatı da denilmektedir. İkinci yöntemin tek dezavantajı hafif bir kapak düşüklüğü olan hastalara tercih edilmesi, çoğu vakada yetersiz kalmasıdır. Son yöntem ise askılama yöntemidir. Bu yöntemde levator kasının hiç çalışmadığı durumlarda tercih edilir. Levator kası alın kasına asılarak göz kapağı kaldırılmaya çalışılır.

Lokal anestezi bu ameliyatlarda en çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü ameliyat sırasında kapak seviyesi ayarlanmaya çalışılır. En efektif ameliyat sonucu elde edilmeye çalışılır. Elbette ki çocuklarda ve lokal anesteziye uygun olmayan hastalarda genel anestezi tercih edilmektedir.

Göz Kapak Düşüklüğü Ameliyatı Kimler Tarafından Yapılır?
Göz hekimleri ve plastik cerrahlar tarafından bu operasyonlar gerçekleştirilebilir. Ancak bu ameliyatın sadece bir kozmetik ameliyat olmadığı düşünülürse, göz ve görme sağlığını korumak adına kendisini okuloplastik cerrahi alanda geliştirmiş göz hekimleri tarafından uygulanması daha doğru olacaktır.

Göz sağlığınızı önemsiyoruz

Pek çok göz hastalığının tedavisinde başarı şansının erken teşhise bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Hemen şimdi randevu alın, sağlığınızı ertelemeyin. 

HASTA YORUMLARI

Mutlu Hastalarımız

Türkiye'nin dört bir yanından gelip sağlığına kavuşan mutlu hastalarımızdan gelen mesajlardan bazıları.

* Hastalarımızın bize yazılı olarak ilettikleri mesajlardır. Kanun gereği, fotoğrafları ve kişisel bilgileri gizlenmiştir.

İletişim Bilgilerimiz

Adres

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

Randevu

0352 332 11 38

Instagram

idealgoz

BİZE YAZIN

Aklınızda soru kalmasın. Bize danışın.

İLETİŞİM

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A, Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • P.tesi - Cuma09.00 - 17.00
  • Cumartesi09.00 - 17.00
  • PazarKapalı