Popüler Yazı 20 dakika okuma süresi

Polis Olmak ve POMEM'e Girmek İçin Gerekli Göz Muayene Şartları

Doç. Dr. Mustafa KOÇ

7 Kasım, 2021

Polis olmak için yani Polis Meslek Eğitim Merkez’ine (POMEM) girebilmek için kişinin sağlaması gereken sağlık şartları 3 Ocak 2018 tarihli “Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği” ile belirlenmiştir. Buna göre polis olmak amacıyla POMEM’e girmek isteyen kişinin göz sağlığı açısından şu şartları sağlaması gerekir.

 1. Kısmi ya da tam renk körlüğü olmamalıdır. POMEM sağlık muayenesinde gösterilen renk kartlarının okunmasını sağlayan renkli lensler kabul edilmemektedir.
 2. Göz kapağında düşüklük, şaşılık, tavuk karası gibi retina hastalıkları, göz tansiyonu (glokom), göz içi iltihabı (üveit) POMEM’e girmeye engeldir.
 3. Keratokonus POMEM’e girmeye engeldir.
 4. Göz bozukluğu;
  1. Miyoplarda, miyop ve astigmat toplamı her bir göz için 2 numaranın üstünde ise kişi POMEM’e giremez. Burada dikkat edilmesi gereken konu her gözün ayrı ayrı değerlendirildiğidir. Örneğin sağ göz 1.5 numara miyop, sol göz de 1.5 numara miyop ise toplam 3 olmasına rağmen kişi POMEM’e girebilir. Önemli olan bir gözdeki toplam bozukluğun 2 numarayı geçmemesidir.
  2. Hipermetroplarda, hipermetrop ve astigmat toplamı her bir göz için 1 numaranın üstünde ise kişi POMEM’e giremez. Yine dikkat edilmesi gereken konu gözlerin ayrı ayrı değerlendirildiğidir.
  3. Karışık (miks) astigmat durumunda yani kişi de hem miyop hem de hipermetrop-astigmat varsa ya da hem hipermetrop hem de miyop-astigmat varsa transpozisyon işlemi yapılır. Bu teknik bir konudur. Bu durumdaki kişiler mutlaka göz hekimi ile görüşmelilerdir.
 5. Sağlıklı bir gözün görmesi 10/10 iki gözün toplamı 20/20’dir. POMEM adayının her iki gözünün görme seviyesinin toplam en az 16/20 olmalıdır. Ayrıca bir göz en az 7/10 görmelidir. Örneğin POMEM adayının bir gözünün görmesi 6/10, diğer gözünün görmesi 10/10 dolayısıyla toplamı 16/20 olsa dahi polis olamaz. Çünkü bir göz 7/10’dan daha az görmektedir.
 6. Görmeyi etkilemeyen küçük kornea lekeleri ve görme merkezine ulaşmayan katarakt odakları POMEM’e girmeye engel değildir.

Lazer Tedavisi ve Polislik (POMEM)

Lazer tedavisi olmak son yönetmeliğe göre polis olmaya engel değildir. Bu nedenle göz dereceleri POMEM yönetmeliğinde belirtilen şartları sağlamayan hastaya lazer yapılabilir. Tavsiye edilen POMEM sağlık kuruluna girmeden lazer olarak, tedavi sürecinin tamamlanmasıdır. Ancak sağlık muayenesinde elenen kişiler sonuca itiraz etmeli ve yeniden muayene olana kadar lazer tedavi sürecini tamamlamalıdır.

Sık sorulan sorulardan birisi de polis ya da asker olacaklara hangi yöntemin tavsiye edildiğidir. Lazer yöntemleri PRK(NOTOUCH), LASIK ve SMİLE LAZER olmak üzere 3 çeşittir. Yöntemlerin detayları internet sitemizde mevcuttur. Polis olacak, POMEM’e girecek bir kişi için lazer yöntemi seçilirken muayene bulguları dışında göz önünde bulundurulması gereken iki konu daha vardır. Bunlar dayanıklılık ve iyileşme sürecidir.

 1. Dayanıklılık: Polislik tramvaya açık bir meslektir. Polislerin herhangi bir darbeye maruz kalma ihtimali normal kişilerden çok daha fazladır. Dolayısıyla lazer sonrası gözün tramvaya karşı duyarlı hale gelmemesi gerekir. Gözün biyomekaniğini dolayısıyla dayanıklılığını en az etkileyen yöntemler PRK(NOTOUCH) ve SMİLE LAZER’dir. Göz LASIK sonrası tramvaya karşı diğer yöntemlere göre daha duyarlıdır. Bu nedenle POMEM adaylarının PRK(NOTOUCH) ya da SMİLE LAZER olmasını tavsiye ederiz.
 2. İyileşme Süreci: PRK(NOTOUCH) sonrası iyileşme ve numaranın düşmesi 1-1.5 ayı bulabilmektedir. SMİLE LAZER sonrasında ise ertesi gün numara düşmekte kişi net görmeye başlamaktadır. Bu nedenle sağlık kurulu muayenesine çok az süresi kalanlar SMİLE LAZER olmalılardır. Süre problemi olmayan POMEM adayları PRK(NOTOUCH) yöntemini de düşünebilir.

Lazer tedavisi için randevu al.

Lazer tedavisi olmak son yönetmeliğe göre polis olmaya engel değildir. 

İDEAL GÖZ BLOG

İlginizi Çekebilir

Doç. Dr. Mustafa KOÇ

25 Nisan, 2021

Popüler Yazı 2 dakika okuma süresi
Göz Altı Işık Dolgusu ile cildimizdeki kaybolan canlılık ve nemi geri kazanmak mümkün.

© Copyright 2021 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır.