Popüler Yazı 15 dakika okuma süresi

Astigmat Nedir?

Doç. Dr. Mustafa KOÇ

21 Mayıs, 2022

Astigmat en sık karşılaşılan göz kusurlarından birisidir. Bu kusur ile gözün en ön tabakası olan korneanın şekli bozulmakta ya da göz içerisinde bulunan göz merceğinde düzensiz kavislenme oluşmaktadır. Bu durum ışığın retina da tam olarak odaklanamaması sonucunda bulanık bir görünüm oluşturmaktadır.

Yaygın bir göz kusuru olan astigmat yetişkinlerle birlikte çocukları da etkileyebilmektedir. Çoğunlukla doğuştan olan bu göz kusuru sonradan bir göz ameliyatı ya da göz yaralanması sonucunda daha ortaya çıkabilmektedir. Bu kusur nedeniyle kornea ışığı doğru bir biçimde kıramadığı için bulanık ve net olmayan bir görünüme yol açmaktadır. 

Astigmat Belirtileri

Her göz kusurunda olduğu gibi astigmat oluşumunda da yaygın görülen belirtiler bulunmaktadır. Astigmat kusuruna sahip olan bir kişide görülen belirtiler şöyledir;
* Baş ağrısı
* Yakın ve uzak mesafe için Bulanık veya bozuk görme
* Gözlerde aşırı derecede kayma
* Geceleri sürüş zorluğu
* Uzun süre odaklanması gerekilen aktivitelerde göz yorgunluğu
* İleri düzey ciddi vakalarda çift görme.

Bu tür belirtiler ile karşılaşan bireylerin mutlaka bir göz doktoruna muayene olması ve gerekli testleri yaptırması faydalı olacaktır.

Astigmat Tedavi Yöntemleri

Astigmat teşhisi konulan bir birey için eğer astigmat düzeyi hafif olgularda ise tedaviye gerek olmaya bilmektedir. Astigmat kusurunun daha şiddetli bir düzeyde var olması mutlaka tedavi edilmesi gereken bir süreçtir. Astigmat tedavi yöntemi olarak 3 farklı uygulama yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şöyledir;
Gözlük: Görüş bozukluğunun düzeltilmesi için gözlük kullanılmasıdır. Astigmatın derecesine göre hazırlanan gözlüklerin sürekli kullanımı gerektirmektedir.
Kontakt lens: Astigmat teşhisi için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi kontakt lenslerdir. Bazı hastalarda kontakt lensler daha net bir görüş ve daha geniş bir görüş alanı sunmaktadır. Astigmatın düzeltilmesinde en etkili olan lens türü özel yumuşak torik kontakt lenslerdir.
Lazer ameliyatı: Birçok göz kusurunun lazer ile tedavisi mümkündür. Astigmat içinde lazer ameliyat yöntemi ile tedavi yapılabilmektedir.
Eğer bulanık görme problemi yaşıyorsanız yakındaki veya uzaktaki nesnelere bakarken net bir görüntü alamıyorsanız göz kusurunuzun teşhisi ve tedavisi için hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Kayseri Astigmat Tedavisi

Astigmat tedavisi olabileceğiniz Kayseri Göz Hastanelerinin başında İdeal Göz Merkezi gelmektedir. Tecrübeli uzman göz doktorlarımız Prof.Dr. Hakkı DOĞAN, Do. Dr. Mustafa KOÇ ve Doç.Dr. Necati DURU, astigmat tedavisi konusunda sizin için en uygun yöntemi belirleyerek tüm süreçte yanınızda olacaktır. İdeal Göz Merkezi sadece Kayseri’den değil, Sivas, Nevşehir, Yozgat, Konya, Kırşehir, Aksaray başta olmak üzere tüm Türkiye’den gelen hastalarında %100 memnuniyeti sağlıyor olmaktan gurur duymaktadır. Daha fazla bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçiniz. 

Lazer tedavisi için randevu al.

İdeal Göz Kayseri

İDEAL GÖZ BLOG

İlginizi Çekebilir

Doç. Dr. Mustafa KOÇ

7 Kasım, 2021

Popüler Yazı 2 dakika okuma süresi
Polis Olmak ve POMEM’e Girmek İçin Gerekli Göz Muayene Şartları

© Copyright 2021 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır.